Uzależnienie od komputera – jak temu przeciwdziałać?
Komputerowy nałóg dotyka ludzi w każdym wieku, a zwłaszcza dzieci i młodzież. Czym charakteryzuje się to uzależnienie, w jaki sposób można skutecznie z nim walczyć i kiedy warto odwiedzić poradnię psychologiczną? Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.
Pierwsze objawy uzależnienia
Objawy uzależnienia niekiedy trudno rozpoznać, gdyż dziś niemal każdy korzysta z komputera. Niepokojącym symptomem może być zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz grania czy surfowania po portalach społecznościowych. Wówczas najmłodsi częściej otrzymują gorsze stopnie, a także zachowują się niewłaściwie.
Dzieci, którym towarzyszy uzależnienie od komputera zazwyczaj porzucają dotychczasowe pasje, a zdecydowaną większość wolnego czasu poświęcają elektronicznej rozrywce. To sprawia, że gra w piłkę nożną czy uczestnictwo w zajęciach artystycznych przestaje być interesujące.
Poważnym problemem związanym z nałogiem jest osłabienie relacji społecznych. Osoby uzależnione poświęcają znacznie mniej czasu na realne znajomości, a nawet się z nich wycofują. Natomiast atrakcyjną aktywnością stają się internetowe czaty czy rozmowy w grach online, które wciągają użytkowników na długie godziny.
Jak należy pomóc uzależnionemu dziecku?
Walkę z uzależnieniem od komputera należy rozpocząć od szczerej rozmowy. Jeżeli problem dotyczy nieświadomych zagrożeń dzieci, warto je poinformować, dlaczego wirtualny świat może być niebezpieczny. Ponadto dobrze jest pomówić o zainteresowaniach i przedstawić inne formy spędzania wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem może być sport, wycieczka czy praca w ogrodzie. Być może wtedy uda się przekonać pociechę, jak wartościowy jest wspólnie spędzony czas.
Czasem zdarza się, że uzależnienie jest tak silne, że jedynym skutecznym rozwiązaniem może być wizyta w poradni psychologicznej Rodzice i Dzieci. Należy jednak pamiętać, aby wybrać usługi polecanych ekspertów, którzy specjalizują się w walce z nałogami. Warto więc zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych punktów i postawić na sprawdzone rozwiązanie. Dzięki temu dziecko po pewnym czasie będzie mogło jak najlepiej realizować szkolne obowiązki, powrócić do ciekawych zainteresowań i naprawić relacje z rówieśnikami.
Jak może pomóc specjalista?
Na początku psycholog porozmawia z rodzicami i omówi występujące symptomy. Warto do wywiadu odpowiednio się przygotować i wypisać niepokojące zachowania oraz pytania do eksperta. Wówczas dużo łatwiej będzie określić czynniki, które wpływają na nałóg, a także zaplanować metody terapii.
W poradni psychologicznej nastąpi również rozmowa z dzieckiem, dzięki czemu specjalista określi jego charakter, a także oceni stadium uzależnienia od komputera. Warto zaznaczyć, że długość terapii uzależniona jest od wielu czynników, jednak dzisiejsze metody walki z nałogiem są bardzo skuteczne. Przekonało się o tym wielu rodziców, którzy teraz mogą z dumą patrzeć na doskonałe wyniki w nauce swoich pociech. To najlepsza rekomendacja.