Budownictwo przemysłowe a generalne wykonawstwo inwestycji
Przedsiębiorcy, którzy nie chcą samodzielnie szukać firm budowlanych i nadzorować kolejnych etapów prac, zdają się na generalnych wykonawców. W związku z tym, że takich inwestorów stale przybywa, generalne wykonawstwo zyskuje na popularności. Czym dokładnie jest? Na czym polega? I dlaczego warto poszukać firmy zajmującej się inwestycją od A do Z?
Budowa hal przemysłowych to wieloetapowy proces, który wymaga zaangażowania licznych specjalistów, odpowiedniego zgrania czasowego prowadzonych prac, stałego nadzoru i umiejętności szybkiego reagowania na ewentualne problemy. Niektórzy inwestorzy zlecają poszczególne etapy kilku różnym firmom i samodzielnie kontrolują przebieg powstawania obiektu. Inni, chcąc zaoszczędzić czas – a często również pieniądze – decydują się na powierzenie tego zadania generalnemu wykonawcy. Kim jest generalny wykonawca budowlany?
Kim jest generalny wykonawca?
To przedsiębiorstwo, które kompleksowo realizuje zlecenia. Buduje hale przemysłowe począwszy od stworzenia projektu aż po oddanie obiektu do użytku – koordynuje i synchronizuje wszystkie prace budowlane, a jednocześnie odpowiada za ich przebieg. Inwestor podpisuje z generalnym wykonawcą umowę i czeka na możliwość korzystania z budynku. Co ważne, generalny wykonawca ma prawo realizować zadania bezpośrednio przez swoich pracowników lub przez podwykonawców, ale odpowiedzialność za to, czy hala przemysłowa powstanie na czas, zawsze spoczywa na nim.
Czym zajmuje się generalny wykonawca?
Generalne wykonawstwo obejmuje m.in. sprawdzanie dokumentacji projektowej, wykonywanie lub nadzorowanie postępu prac budowlanych, pilnowanie zgodności działań z umową, zabezpieczanie terenu inwestycji, a także zatrudnianie specjalistów z innych przedsiębiorstw. Niektóre firmy na zlecenie inwestorów tworzą również projekt hali od podstaw albo rozszerzają zakres swoich usług o opracowanie koncepcji architektonicznej.
W związku z tym, że budownictwo przemysłowe wymaga skomplikowanych działań, warto powierzyć generalne wykonawstwo doświadczonym firmom takim jak Commercecon: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/budownictwo-przemyslowe-generalne-wykonawstwo/
Dlaczego warto?
Skoro już wiadomo, czym zajmuje się generalny wykonawca, odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto?” wydaje się oczywista. Przede wszystkim taka usługa pozwala zaoszczędzić czas. Nie trzeba szukać firm specjalizujących się w montażu instalacji elektrycznych, fotowoltaiki, bram przesuwnych i wykańczaniem wnętrz osobno, a później kontrolować, czy wszystkie terminy uda się zgrać na tyle, żeby nikt nie musiał czekać i aby zamkniecie inwestycji się nie przesunęło.
Jednocześnie zatrudnienie generalnego wykonawcy powoduje, że inwestor nie musi pozyskiwać wiedzy na temat budowy obiektów przemysłowych. Nie ma obowiązku pamiętać, co powinno się zrobić po kolei, w którym momencie trzeba uzyskać stosowne pozwolenia i jakie elementy są niezbędne do zamknięcia następnego etapu. Za to odpowiada wykonawca.
Poza tym to jednocześnie oszczędność finansowa. Firmy świadczące usługi generalnego wykonawstwa dbają o obniżenie kosztów inwestycji już na etapie przygotowania projektu albo – w zależności od zakresu usług – podczas negocjowania warunków współpracy z dostawcami, czego często nie udaje się zrobić przy samodzielnym nadzorowaniu powstawania hali.