Studia inżynierskie w Warszawie – co warto studiować?
Aktualnie najbardziej przyszłościowe są techniczne kierunki studiów. Już od lat największe zapotrzebowanie na rynku pracowniczym odnotowują takie branże jak IT, budownictwo czy transport. Brakuje inżynierów i w najbliższym czasie zapotrzebowanie na nich będzie rosło. Jakie zatem kierunki i specjalności w zakresie studiów technicznych warto wybierać? I jakie studia inżynierskie znajdziemy w Warszawie?
Studia inżynierskie w Warszawie – Informatyka
Nadal jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki jest branża obejmująca nowoczesne technologie informatyczne – zwłaszcza inżynierię oprogramowania oraz technologie internetowe. Studia inżynierskie w Warszawie na UTH oferują tego typu specjalności na kierunku Informatyka, którego zaletą jest pozytywna weryfikacja przez Microsoft i dołączenie do programu Microsoft Imagine Premium. Pozwala to korzystać w trakcie zajęć z wielu systemów operacyjnych i aplikacji tej firmy, takich jak Visual Studio Ultimate, One Note, Visio, Project, a także serwerów BizTalk, SQL Server czy SharePointServer.
Dzięki temu, studenci obok zdobycia niezbędnej wiedzy z zakresu programowania i administrowania sieciami oraz bazami danych, nauczą się również obsługi powyższych programów, co w innym przypadku wymagałoby odbycia dodatkowego kursu czy szkolenia.
Transport – logistyka i spedycja
Transport jest kolejną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, także jest olbrzymie. Zwłaszcza w przypadku takich dziedzin jak logistyka transportu i transport drogowy, a także transport kolejowy oraz mechanika samochodowa. Decydując się na ten kierunek studiów inżynierskich w Warszawie, warto rozważyć powyższe specjalności.
Pasjonaci motoryzacji, którzy kochają naprawiać auta lub marzą o ulepszaniu, a nawet konstruowaniu samochodów, świetnie odnajdą się na specjalności Budowa i tuning samochodów. Co najważniejsze, zawód mechanika samochodowego to jeden z bardziej pewnych w obecnych czasach i to nie tylko pod kątem pracy w warsztacie czy w ASO lub stacji kontroli pojazdów. Wiele firm transportowych także zatrudnia ekipę swoich mechaników. Poza tym można również pracować w handlowej lub sportowej branży motoryzacyjnej np. w ekipie rajdowej.
W przypadku logistyki w transporcie olbrzymie jest zapotrzebowanie na spedytorów, którzy organizują cały proces dystrybucji i przewozu towarów. I to właśnie na ich brak najbardziej narzeka obecnie cała branża transportowa.
Budownictwo ogólne albo budowa i eksploatacja dróg
Kolejną niszą inżynieryjną są zawody związane z budownictwem. Największe braki są notowane w kadrze konstruktorów. Wybudowanie każdego obiektu, w tym również drogowego, czyli najzwyczajniej w świecie drogi, wiaduktu czy mostu, niezbędna jest wiedza z zakresu inżynierii budownictwa.
O ile zwykły pracownik budowlany nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy, o tyle, jeśli chcemy pracować na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach, to niezbędne jest do tego wykształcenie inżynierskie. Poza tym studia inżynierskie drugiego stopnia na kierunkach budownictwa umożliwiają uzyskanie uprawnień kierownika budowy, których w Polsce także brakuje.
Studia inżynierskie w Warszawie – stacjonarne i zaoczne
Studia inżynierskie w Warszawie na UTH to oferta zawierająca najbardziej przyszłościowe kierunki, które można studiować trybie stacjonarnym lub zaocznym. Dlatego osoby, które pracują, mogą zdecydować się na studia niestacjonarne, gdzie zjazdy odbywają się w weekendy. A jeśli ktoś ma już licencjat, to z powodzeniem może kontynuować naukę na inżynierskich studiach drugiego stopnia na kierunku Transport. Pozostałe kierunki i specjalności techniczne to studia pierwszego stopnia, które pozwalają uzyskać licencjat oraz zawodowy tytuł inżyniera.